Szczegóły tutaj...
Szczegóły tutaj...
RYS HISTORYCZNY KOŁA TPPW 1918/1919 w MROCZY
im. ppor. Franciszka BORZYCHA
poprzez pryzmat organizowanych przedsięwzięć i uroczystości
TPPW 1918/1919 Koło Nr 23 w Mroczy działa od 12 kwietnia 2007 r. Głównymi inicjatorami powołania Koła w Mroczy byli mjr Jarosław ODROBIŃSKI - czynny zawodowo oficer WP oraz Krzysztof POLEWCZYŃSKI - zbieracz materiałów i dokumentów m.in. lokalnej historii.
Podczas Zebrania Członków Grupy Inicjatywnej – mieszkańców Mroczy potomków Powstańców Wielkopolskich oraz „lokalnych” miłośników dziejów historycznych, w Urzędzie Miasta i Gminy Mrocza (z udziałem znamienitych gości w osobach m.in.: Prezesa Zarządu Oddziału Kujawsko - Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy Pana Mariana KADOWA, jak również wiceprezesa Zarządu Oddziału ppłk. rez. Wojciecha ZAWADZKIEGO (wprowadzającego Nas do grona „rodziny” Powstańczej województwa Kujawsko-Pomorskiego) oraz przedstawiciela Gospodarza Gminy - Zastępcy Burmistrza MiG Mrocza Piotra HEMMERLINGA) zawiązano Koło TPPW 1918/1919 w Mroczy, na którym dokonano wyboru władz Koła na I kadencję. Jego głównym celem jest krzewienie wiedzy i pamięci o jedynym w dziejach narodu polskiego zwycięskim powstaniu Wielkopolan, za którego sprawą po przeszło 123-letniej niewoli zostały włączone do Polski ziemie będące kolebką państwa polskiego.
Działalność Towarzystwa polega m.in. na: organizacji spotkań z rodzinami uczestników Powstania, inspirowaniu działalności badawczej i wydawniczej dotyczącej historii i tradycji Powstania Wielkopolskiego popularyzujących dzieje powstania, sylwetki jego uczestników i dowódców, współorganizowaniu obchodów rocznic wybuchu powstania, opiece nad miejscami upamiętniającymi zryw Wielkopolan i organizowaniu konkursów nt. Powstania Wielkopolskiego. Ponadto co roku Zarząd Koła występuje z wnioskami do Przewodniczącego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego o przyznanie honorowej odznaki oraz Medali "Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej" osobom i instytucjom z terenu Gminy Mrocza, jak również spoza, które wyróżniły się ciekawymi i znaczącymi działaniami popularyzatorskimi, twórczymi i naukowymi na rzecz kształtowania tożsamości narodowej i zachowania w pamięci społeczeństwa historii oraz znaczenia Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 dla dziejów narodu i państwa polskiego. Towarzystwo jest też współorganizatorem m.in.: uroczystości rocznicowych Zbrodni Katyńskiej, Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, Turniejów Grand Prix Mroczy w piłce plażowej, obchodów Święta Wojska Polskiego, akcji przekazania potomkom Powstańców Krzyży Powstańczych.
Poniżej przedstawiono główne przedsięwzięcia i zamierzenia realizowane w okresie od momentu powstania, aż po dzień dzisiejszy. Fakty, które mówią same za siebie i jednocześnie świadczą o Naszej działalności. Ponadto potwierdzają słuszność powołania do życia Koła TPPW 1918/1919 w Mroczy: