Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 16Łącznie: 56978

ZAPOWIEDŹ UROCZYSTOŚCI !

 

Z okazji 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w WITOSŁAWIU w dniu 11.04.2012r. – odbędzie się uroczystość posadzenia Katyńskiego Dębu Pamięci ku Czci por. pil. Zygmunta KURNATOWSKIEGO-MIELŻYŃSKIEGO zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w roku 1940 w Charkowie.

 

KURNATOWSKI-MIELŻYŃSKI ZYGMUNT - por.rez.pil.ur.13.VII.1909 r. w Przysiece Starej.

Ziemianin z Wielkopolski, współorganizator działalności Aeroklubu Poznańskiego w latach 30-tych XX w., ukończył Wyższe Kursy Ziemiańskie, do wybuchu wojny administrował majątkiem ziemskim w m. Dębno, pasjonat lotnictwa i jachtingu. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. do 3 pułku lotniczego w Poznaniu, wraz z personelem Bazy nr 3 ewakuował się w kierunku Rumunii. Z braku samolotu poruszał się na linii frontu swoją nieuzbrojoną awionetką.
W dniu 20 września 1939r. zestrzelony w rejonie Tarnopola, gdzie dostał się do niewoli radzieckiej, następnie osadzony w obozie w Starobielsku. Zginął zamordowany przez NKWD wiosną 1940 r. w Charkowie podczas likwidacji obozu.

Inicjatorem i głównym pomysłodawcą oraz koordynatorem w/w przedsięwzięcia jest Prezes TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha mjr Jarosław Odrobiński. Współorganizatorami uroczystości są: Proboszcz Parafii pw. Św. Macieja w Orlu ks. Leonard Polley oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Witosławiu Jarosław Schulz wraz z gronem Pedagogicznym Szkoły oraz społecznością Witosławia. Jest to już drugi akces Naszego Towarzystwa w Gminie Mrocza (ten zgłoszony był we wrześniu 2011r.) do Programu edukacyjnego ”KATYN ocalić od zapomnienia”, Ogólnopolskiej akcji posadzenia 21.473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej. Otrzymaliśmy CERTYFIKAT Nr 4021/5913/WE/2011 dla uhonorowania pamięci w/w oficera WP związanego z majątkiem Koczorowskich w Witosławiu poprzez koligacje rodzinne. Pierwszy Katyński Dąb Pamięci poświęcony mjr. Pawłowi SZYFTEROWI - Powstańcowi Wielkopolskiemu ze Stęszewa pow. poznański posadziliśmy w dniu 17.04.2009r. na Cmentarzu Parafialnym w Mroczy.

Szczegóły uroczystości niebawem.

Autor:J.O.
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com