Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 107Łącznie: 57069

Wystawa w Mroczy

Okolicznościowa wystawa także w Mroczy


W dniach 03-05.01.2012 r. w ramach Gminnych obchodów 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sali Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy miała miejsce ekspozycja wystawy pt. "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach" z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Z. Erdmanna. Wypożyczoną ekspozycję można było zwiedzać dzięki współpracy mroteckiego Koła TPPW a Muzeum z Szubina. W dniu 03.01 wystawę obejrzeli wychowankowie Przedszkola Miejskiego w Mroczy oraz wychowankowie Warsztatu Terapii Zajęciowej Ośrodka Wsparcia "Nasz Dom" w Mroczy.

W dniu 04.01 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego oraz uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II z Mroczy. Natomiast w dniu 05.01 pozostali uczestnicy głównej uroczystości obchodów w Mroczy. W tym dniu wystawę prezentowała jej autorka Kamila Czechowska – Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. Pomysł wystawienia wystawy w Mroczy zrodził się u Prezesa TPPW 1918/1919 w Mroczy mjr. Jarosława Odrobińskiego podczas uroczystości obchodów 92. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w 2011r., gdzie w/w wystawa eksponowana była w Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie oraz w Kcyni. 

 

PAMIĘĆ O POWSTAŃCU WIELKOPOLSKIM Z NAKŁA n. Not. Józefie BALCERZAKU

 

W dniu 4 stycznia 2012 r., w Drążnie (w przeddzień głównej uroczystości w Mroczy) delegacja mroteckiego Koła TPPW im. ppor. Franciszka Borzycha w składzie: Joanna Pałamarczuk, Zbigniew Przybylski, Paweł Wintrowicz oraz mjr Jarosław Odrobiński złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Kamieniem upamiętniającym miejsce śmierci Józefa Balcerzaka – Powstańca z Nakła n. Not, który został zastrzelony przez Niemców w folwarku w Drążnie w dniu 05.01.1919 r. 4 osobowy patrol Powstańców z Nakła, mający przeprowadzić rozpoznanie w kierunku Mroczy natknął się na patrol niemiecki. W wyniku wymiany ognia zginęło 2 Niemców i Józef Balcerzak. 

 

 

 

Opracował

Prezes TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy

im. ppor. Franciszka Borzycha

 

 

mjr Jarosław OdrobińskiAutor:MS

 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com