Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 106Łącznie: 57068

WYJAZD SZLAKIEM UPAMIĘTNIAJĄCYM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH: BRZOZA – BYDGOSZCZ !

 

Zgodnie z przyjętym na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym dodatkowym zamierzeniem w „Planie zamierzeń działalności Koła na 2013r….” w dniu 28. 04. 2013 r. członkowie mroteckiego Koła udadzą się w podróż „studyjno - historyczną” – szlakiem miejsc upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Miejscami tymi będą Brzoza oraz Bydgoszcz. Celem wyjazdu jest m.in. zapoznanie się z miejscami upamiętniającymi walkę Powstańców w Brzozie oraz miejscem szczególnym dla bydgoszczan, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Powstańca. Ponadto członkowie Koła będą mieli okazję zapoznać się z historią budowy (w okresie przedwojennym II RP) i odbudowy Pomników (po II Wojnie Światowej w okresie Nam obecnym) ufundowanych przez lokalne społeczności i uroczyście odsłoniętymi z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania (w Brzozie w dniu 15. 01. 2012r., w Bydgoszczy –  w dniu 27. 12. 1986 r.).

 

Program przedstawia się następująco:


Zbiórka i wyjazd spod MGOKiR w Mroczy o godz. 08.30.

O godz. 10.00 udział w Mszy św. w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Brzozie. Po mszy przejście pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich wraz z Sołtysem Brzozy płk rez. Waldemarem Owczarzakiem (przewodniczący Gminnego Komitetu Odbudowy Pomnika Powstańców Wielkopolskich), który przedstawi krótką historię Pomnika. Następnie delegacja złoży wiązankę kwiatów w imieniu wszystkich członków. Monument upamiętnia powstańców poległych w walkach o Brzozę w styczniu 1919 roku, kiedy to w wyniku bitwy z Niemcami zginęło dziewiętnastu młodych żołnierzy Pierwszego Pułku Grenadierów Kujawskich.

 

Po pobycie w Brzozie nastąpi przejazd do Bydgoszczy pod Grób i Pomnik Nieznanego Powstańca, gdzie Uczestnicy zostaną zapoznani z historią tego miejsca. Następnie nastąpi złożenie wiązanki kwiatów od mroteckiego Koła TPPW. Szczegółowy materiał o Grobie i Pomniku Nieznanego Powstańca znajdziecie Państwo w opracowaniu na stronie: TPPW 1918/1919 Koło Bydgoszcz, gdzie czytamy m.in.:  „..Historia Grobu rozpoczyna się w dniu 7 sierpnia 1925 roku, gdzie na cmentarzu Nowofarnym dokonano ekshumacji zwłok Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego i złożono prochy do metalowej trumny. Następnego dnia podczas uroczystości religijno - patriotycznej pochowano je na skwerze przy ulicy Bernardyńskiej, przed dawnym klasztorem Bernardynów…..”.

Autor:J.O.

Brzoza - uroczystość odsłanięcia

Brzoza - uroczystość odsłanięcia

Brzoza Pomnik

Brzoza Pomnik

Bydgoszcz - Grób i Pomnik Nieznanego Powstańca

Bydgoszcz - Grób i Pomnik Nieznanego Powstańca

Grób i Pomnik Bydgoszcz

Grób i Pomnik Bydgoszcz

Pomnik Brzoza

Pomnik Brzoza

Obelisk przy Grobie Nieznanego Powstańca

Obelisk przy Grobie Nieznanego Powstańca
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze