Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 157Łącznie: 57119

Uroczystości w Witosławiu

W dniu 11 kwietnia 2012 roku w Witosławiu odbyła się podniosła uroczystości z okazji 72. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej - Posadzenia Katyńskiego Dębu Pamięci dla uhonorowania pamięci por. pil. Zygmunta KURNATOWSKIEGO-MIELŻYŃSKIEGO – ziemianina, oficera WP związanego poprzez koligacje rodzinne z majątkiem Koczorowskich w Witosławiu, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Charkowie w roku 1940. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji pamięci ofiar zbrodni katyńskiej pomordowanych na wschodzie oraz ich Rodzi w kaplicy, którą koncelebrował ks. Wojciech Cierniak Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy - Dziekan Dekanatu Mroteckiego, pozostającą na długo w pamięci homilię wygłosił ks. Leonard Polley - Proboszcz Parafii pw. Św. Macieja w Orlu. Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na skwer przed Szkołą Podstawową, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Wszystkich przybyłych powitał Gospodarz uroczystości – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Witosławiu Jarosław Schulz.

 

Z zaproszonych gości w uroczystości uczestniczyli m.in. Silvana Oczkowska, Marek Witkowski - radni Sejmiku Województwa, Tadeusz Sobol - Starosta Nakielski, Romuald Rosiński - Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy reprezentujący Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego, Mieszko Klawikowski - Sekretarz Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Lidia Dąbrowska - z Zespołu ds. Miejsc Pamięci Narodowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Piotr Marosz Dyrektor BS w Koronowie Oddział w Mroczy, Leszek Karkosz Komendant Gminny OSP w Mroczy, Andrzej Brzózka i Tomasz Krakowski - radni RM w Mroczy, Danuta Radecka - Dubiel - Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy wraz z Pocztem Sztandarowym oraz Janusz Paliwoda - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy wraz z Pocztem Sztandarowym.

 

Po okolicznościowych wystąpieniach "Złotym Medalem" Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej" udekorowano sztandar  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Mroczy nadany przez Radę Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Warszawie, wnioskodawcą był Zarząd Koła TPPW 1918/1919 z Mroczy. Niezwykle wzruszający i jednocześnie dojrzały montaż słowno - muzyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Witosławiu, pod kierunkiem p. Barbary Dzięcioł. Następnie Monika Rozpłoch i Sandra Lewandowska – uczennice I LO im. B. Krzywoustego w Nakle nad Not. - laureatki  konkursu ”Sprzączki i guziki z orzełkiem z rdzy” Katyń – 71 lat po zbrodni, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza przedstawiły swoje niezapomniane wrażenia z pobytu na Wschodzie (miejscu kaźni polskich oficerów) m.in. w Charkowie oraz w Piatichatkach – Polskim Cmentarzu Wojennym miejscu spoczynku m.in. por. pil. Zygmunta Kurnatowskiego - Mielżyńskiego, którego sylwetka była tematem ich pracy. Zadaniem konkursowym było stworzenie karty z albumu poświęconej jednej, konkretnej osobie zamordowanej wiosną 1940 r. z rozkazu władz sowieckich.

 

Po tej niezwykłej dawce emocji odbyło się posadzeniu Katyńskiego Dębu Pamięci, w którym uczestniczyli:

  1. Andrzej MUSIAŁ - Przedstawiciel Rodziny zamordowanego por. pil. Zygmunta KURNATOWSKIEGO - MIELŻYŃSKIEGO;
  2. Proboszcz Parafii p.w. Św. Macieja w ORLU – ks. Leonard Polley;
  3. W imieniu Burmistrza MiG Mrocza Romuald Rosiński - Przewodniczący RM w Mroczy;
  4. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Witosławiu – Jarosław SCHULZ;
  5. Członkini Zarządu Koła TPPW 1918/1919 w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha - Justyna PIOTROWSKA - TOJZA;
  6. Uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy - Jakub Schulz;
  7. Uczeń SP w Witosławiu im. A. Mickiewicza - Dominika Kłosińska;
  8. Uczeń SP Mrocza im. WP - Paweł Górecki

 

Poświęcenia dokonał ks. Wojciech Cierniak. Kolejnym elementem uroczystości było uczczenie minutą ciszy Pamięci ofiar ludobójczej zbrodni dokonanej na Polakach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i wielu innych znanych oraz nieznanych miejscach.

 

Następnie zgromadzeni wysłuchali okolicznościowych utworów odtworzonych z płyty CD m.in. „Nie Zobaczysz Matko Syna” w wykonaniu Bernarda Ładysza, „Pieśni Obozowej” w wykonaniu chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

 

Uroczystość zakończyła się odprowadzeniem Pocztów Sztandarowych, następnie rozejściem zgromadzonych przy dźwiękach utworu pt. „Hymn Sybiraków”. Miłą niespodzianką przygotowaną po oficjalnej części uroczystości przez niezwykle gościnnych Gospodarzy był poczęstunek.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy Gospodarzom uroczystości – całej bez wyjątku społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Witosławiu na czele z Dyrektorem Jarosławem SCHULZEM za gościnę, perfekcyjne przygotowanie uczniów i sprawną organizację pozostałych elementów uroczystości. Szczególnie dziękujemy ks. Proboszczowi Leonardowi Polley za „ucztę duchową”. Uhonorowany Dębem Katyńskim bohater zobowiązuje do pamięci oraz kontynuacji wychowania patriotycznego młodego pokolenia. 

 

Organizatorami uroczystości byli: mjr Jarosław Odrobiński - Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha (główny pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia), Jarosław Schulz - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Witosławiu oraz ks. Leonard Polley - Proboszcz Parafii pw. Św. Macieja w Orlu.

Wartę i asystę honorową wystawiła Jednostka Ratownictwa Medycznego z Kowalewka – Komendant Krzysztof Napieralski.

Profesjonalną narrację uroczystości (już po raz kolejny) zapewniła członkini naszego Koła Justyna Piotrowska - Tojza.


KURNATOWSKI-MIELŻYŃSKI ZYGMUNT - por.rez.pil.ur.13.VII.1909 r. w Przysiece Starej.

Ziemianin z Wielkopolski, współorganizator działalności Aeroklubu Poznańskiego w latach 30-tych XX w., ukończył Wyższe Kursy Ziemiańskie, do wybuchu wojny administrował majątkiem ziemskim w m. Dębno, pasjonat lotnictwa i jachtingu. Powiązanie z Witosławiem jest takie, iż mieszkała tam jego siostra Konstancja wraz z mężem Franciszkiem Koczorowskim, z którym Kurnatowski studiował we Lwowie. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. do 3 pułku lotniczego w Poznaniu, wraz z personelem Bazy nr 3 ewakuował się w kierunku Rumunii. Z braku samolotu poruszał się na linii frontu swoją nieuzbrojoną awionetką. 

W dniu 20 września 1939r. zestrzelony w rejonie Tarnopola, gdzie dostał się do niewoli radzieckiej, następnie osadzony w obozie w Starobielsku. Zginął zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy wiosną 1940 r. w Charkowie podczas likwidacji obozu.

 

 

mjr J. Odrobiński

 

 

Autor:MS

 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze

zatrudnie kierowce

2014-05-21 18:57

bardzo fajny serwis. zajrzałam tu przypadkiem, ale chyba będę częściej odwiedzać. pozdrawiam
zatrudnie kierowce http://dodajanons.pl/ogloszenie/515/zatrudnie-kierowce-kat-b-od-zaraz-lubelskie
PawellT

2013-10-18 02:24

Lubie wracac na ta strone ale musze przyznac ze ciezko bylo ja znalezc w google, byla gdzies na 5 stronie. Przydalo by sie jej pozycjonowanie polecam wpisac w google :
seo porady
i na 1 blogu znajdziesz ciekawy i darmowy sposob na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach