Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 90Łącznie: 57052

Uroczystości w Drążnie 04-01-2014 r.

W dniu 4. 01. 2014 r. w przeddzień Powiatowo – Gminnych uroczystości 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy, delegacja członków mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha złożyła wiązankę kwiatów w Drążnie na Głazie wraz z Tablicą memoratywną – upamiętniającym miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n. Not. Józefa Balcerzaka. W skład delegacji weszli członkowie Towarzystwa: Krystyna i Józef  Daroniowie, Zbigniew Przybylski oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński.

 

Poniżej sylwetka Powstańca oraz kronika wydarzeń z 5. 01. 1919 r.

 

Sylwetka Józefa BALCERZAKA: syn Stanisława, mistrza piekarskiego, urodzony Nakle w dniu 20 marca 1898 r. Ukończył kilkuklasową katolicką szkołę powszechną w Nakle i sposobił się do zawodu piekarza. Jako kilkunastoletni chłopak wstąpił do nakielskiego Sokoła, gdzie bardzo aktywnie działał jego ojciec. W 1916 r. rozpoczął służbę wojskową w armii niemieckiej. Do domu powrócił na przełomie listopad/grudzień 1918 r. W szeregi powstańcze zaciągnął się w pierwszym dniu powstania, kiedy to zryw powstańczy w Poznaniu odbił się szerokim echem w całej Wielkopolsce. Zginął w Drążnie podczas podchodzenia sił powstańczych do Mroczy. Był pierwszą nakielską ofiarą, która swoje życie oddała za wolność i niepodległość ojczyzny. Śmierć znalazł podczas patrolu rozpoznawczego w kierunku Mroczy w dniu 5 stycznia 1919 r. w majątku Drążnie.

Wysłany w dniu 5 stycznia w godz. przedpołudniowych z Nakła patrol - zwiad konny w kierunku Mroczy, którego zadaniem było rozpoznanie sił przeciwnika na południe od miasta oraz w razie nadarzającej się okazji przyprowadzić niezbędne powstańcom konie natknął się na patrol Grenzschutzu w Drążnie. Niemcy przybyli do majątku przed godz. 11.00 w celu dokonania rekwizycji prowiantu, paszy i koni.  Powstańcy postanowili wykorzystać zaskoczenie wroga i zaatakowali siły Grenzschutzu, które nie mogąc rozeznać się w liczebności Polaków, ostrzeliwując się, rozpoczęły cofanie w stronę Mroczy. Wywiązała się walka, w wyniku wymiany ognia zginęło 2 Niemców i 1 powstaniec – Józef Balcerzak. Był on pierwszym nakielskim i krajeńskim powstańcem poległym w Powstaniu Wielkopolskim za wolność i niepodległość Ojczyzny.

 

 

 

mjr rez. Jarosław Odrobiński

 
Autor:MS

 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze