Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 113Łącznie: 77177

Uroczystości 96. rocznicy wybuchu Powstania Wlkp. w BydgoszczyKontynuacja uroczystości 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Gminie Mrocza oraz w Bydgoszczy.


W dniu 27. 12. 2014 r. w 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które rozpoczęło się w Poznaniu, wzięliśmy jak co roku (delegacja mroteckiego Koła TPPW uczestniczy od 2008 r.) udział w uroczystościach Wojewódzkich w Bydgoszczy. Delegacja w składzie: Maria Nowacka, Magdalena Musiał-Resler, Krzysztof Polewczyński, kpr. Adam Młodzik, Łukasz Odrobiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński (prowadzący narrację drugiej części uroczystości) uczestniczyła od godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym w mszy św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowali Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. Biskup Jan Tyrawa oraz proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. Kanonika płk Zenon Surma – Dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po mszy uroczystość kontynuowana była przed Grobem i Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy Jacek Pietraszko, następnie Orkiestra Wojskowa odegrała hymn państwowy. Po hymnie głos zabrała p. Ewa Mes – Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Kolejnym mówcą był p. Roman Jasiakiewicz – radny Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego. W imieniu Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego przemawiał Zastępca Prezydenta p. Grzegorz Dołkowski. W kolejnym punkcie uczczono 96. rocznicę salwą honorową, którą oddał pododdział honorowy z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po czym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i wiązanek na grobie i przed Grobem oraz pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy Dowództwa Garnizonu Warszawa Roty.

 

Niemalże w tym samym czasie o godz. 11.00 – druga delegacja członków mroteckiego Koła w składzie: Maria Sobota, Zdzisława Jędrzejczak, Edmund Mataczyński oraz Marian Wiśniewski zapaliła znicze w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w Mroczy: na Placu Wolności pod Obeliskiem upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim, na ul. Łabędziego pod Tablicą Memoratywną ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszka Borzycha. Ponadto w Drążnie, gdzie znajduje się Kamień-Głaz upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n./Not. Józefa Balcerzaka.

 

Wcześniej w w/w miejscach zapalono znicze w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego. Dodatkowo zostały one udekorowane odświętnie flagami przez pracowników  Referatu Obsługi Komunalnej UMiG. Dziękujemy w imieniu Naszej rodziny Powstańczej wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc i wsparcie w uczczenie tego szczególnego grudniowego dnia.

 

Informujemy, iż w ramach obchodów trwa ekspozycja wystawy pt. „Twarze Powstania”. Można ją zwiedzać w MGOKiR w Mroczy w Sali na parterze (przy bibliotece) już od poniedziałku 22 grudnia br. w godz. otwarcia biblioteki do 5 stycznia 2015 r., kiedy będzie towarzyszyć w Sali MGOKiR gminnym obchodom 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy. Naszemu Kołu TPPW została udostępniona przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.

 

Przypominamy i zapraszamy w imieniu Organizatorów na główne Gminne uroczystości 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy w dniu 5 stycznia 2015 r.

 

 

 

mjr rez. Jarosław Odrobiński

 

Autor:MS

 
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze