Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 191Łącznie: 57153

Uroczystości 95. rocznicy wybuchu Powstania Wlkp. rozpoczęte

W dniu 27.12.2013 r. w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które rozpoczęło się w Poznaniu wzięliśmy jak co roku (Jesteśmy tam począwszy od 2008) udział w uroczystościach Wojewódzkich w Bydgoszczy. Delegacja w składzie: Maria Nowacka, Krzysztof Polewczyński, kpr. Adam Młodzik, Łukasz Odrobiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński (prowadzący narrację drugiej części uroczystości) uczestniczyła od godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym we mszy  św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowali Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. Biskup Jan Tyrawa oraz proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. Kanonika płk Zenon Surma – Dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

 

Po mszy uroczystość kontynuowana była przed Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy Jacek Pietraszko, następnie przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mieszko Klawikowski odczytał Uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po nim głos zabrał Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. W kolejnym punkcie odczytano Apel Poległych zakończony salwą honorową przez pododdział honorowy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po czym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i wiązanek na grobie i przed Grobem i pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy Dowództwa Garnizonu Warszawa Roty.

 

Niemalże w tym samym czasie o godz. 10.30 – druga delegacja członków mroteckiego Towarzystwa w składzie: Maria Sobota, Edmund Mataczyński oraz Marian Wiśniewski zapaliła znicze w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w Mroczy: na Placu Wolności pod Obeliskiem upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim, na ul. Łabędziego pod Tablicą Memoratywną ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszka Borzycha. Ponadto w Drążnie, gdzie znajduje się Kamień-Głaz upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n./Not. Józefa Balcerzaka.

 

Wcześniej w w/w miejscach zapalono znicze w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego. Dodatkowo zostały one udekorowane odświętnie flagami przez pracowników  Referatu Obsługi Komunalnej UMiG.

 

Dziękujemy w imieniu Naszej rodziny Powstańczej wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc i wsparcie w uczczenie tego szczególnego grudniowego dnia.


Przypominamy i zapraszamy w imieniu Organizatorów na główne obchody Powiatowo-Gminne uroczystości 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy w dniu 5 stycznia 2014 r. 


mjr rez. Jarosław Odrobiński

 

Autor:MS

 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze