Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 77Łącznie: 57039

Szanowni Internauci !


 

 

 

Dziękujemy za tak liczne odwiedziny Naszej Nowej strony. Przypominam, iż oficjalny debiut - prezentację mieliśmy podczas obchodów - uroczystości 93. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w dniu 5 stycznia br. Niebawem minie miesiąc od jej funkcjonowania. Do dnia dzisiejszego zanotowaliśmy ponad 2 tys. 400 wejść. Świadczy to o trafności podjętej decyzji, a jednocześnie nakłada na Nas członków TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy nowe zadania i zobowiązania. Będziemy starać się na bieżąco zamieszczać aktualności z  działalności, pozyskiwać kolejne materiały dokumentujące  zaangażowanie w walkach  oraz udział „lokalnych” bohaterów w Powstaniu Wielkopolskim.

 

Jeszcze nie tak dawno, 5 lat temu niewiele mówiło i pisało się o Powstaniu Wielkopolskim w Mroczy. Jedynie przy okazji kolejnych obchodzonych corocznie w sąsiednich miejscowościach wzniosłych rocznic z okazji wybuchu Powstania.  W dniu 12. 04. 2007 r. Grupa Inicjatywna składająca się z Potomków Powstańców oraz „miłośników” historii tego wyjątkowego dla Naszego miasteczka okresu powołała Koło nr 23 w Mroczy. Na stałe weszliśmy w ten sposób do „rodzin” Kół TPPW w woj. Kujawsko - Pomorskim. Jubileusz 5-lecia zobowiązuje i jednocześnie mobilizuje. Zaplanowaliśmy w tym roku po raz kolejny uroczystości nawiązujące do ważnych rocznic i wydarzeń.

 

Jesteśmy głównymi organizatorami m.in.: w dniu 11. 04. 2012 r. uroczystość z okazji 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej z udziałem m.in. wojskowej asysty honorowej z 1 blog „Ziemi Nakielskiej” oraz Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, środowiska kombatanckiego, uczniowskiego i mieszkańców Gminy Mrocza. Był to wyjątkowy i tragiczny dla Polski okres, także dla dwóch oficerów urodzonych w Mroczy: mjr. Bronisława STOJACZYKA oraz kpt. Wacława LENCKOWSKIEGO. Zostali zamordowani  wiosną 1940 roku strzałem w tył głowy w Katyniu  przez NKWD. W 2010 r. dzięki staraniom członków Naszego Koła (w szczególności fundatorowi Tablicy Pawłowi Wintrowiczowi) odsłonięto ku Czci w/w oficerów Tablicę Memoratywną na ścianie Kościoła znajdującego się na cmentarzu Parafialnym w Mroczy.

 

Ponadto w dniu 12. 04 br. w Witosławiu przed Szkołą Podstawową im. A. Mickiewicza będziemy współorganizatorami uroczystości Posadzenia Katyńskiego Dębu Pamięci poświęconego por. pil. Zygmuntowi KURNATOWSKIEMU-MIELŻYŃSKIEMU. Był współorganizatorem działalności Aeroklubu Poznańskiego w latach 30-tych XX w., ukończył Wyższe Kursy Ziemiańskie, do wybuchu wojny administrował majątkiem ziemskim, pasjonat lotnictwa i jachtingu, spokrewniony z właścicielami Witosławia. Oficer, którego zamordowano w Charkowie w podobny bestialski sposób, jak wspomnianych oficerów z Mroczy.

 

Zapraszamy i jednocześnie apelujemy do Państwa o udział w w/w uroczystościach.

 

Oczywiście będziemy na bieżąco informować Państwa o tych szczególnych uroczystościach, jak również i następnych w kolejnych miesiącach roku 2012.

 

Obecnie Zapraszam Was Internauci na szczególną lekturę dla mieszkańców Naszej „lokalnej”  Ojczyzny - mówiący o wydarzeniach z 5 stycznia 1919 roku w Mroczy, mianowicie do lektury artykułu pt. „Jarociniacy pod Nakłem” autora Jakuba Staszaka. Autor opisuje w nim udział kompanii jarocińskiej w walce m.in. o Mroczę i Ślesin. Zamieszczony był on w czasopiśmie „Wiedza i Życie – Oblicza Historii (numer specjalny)”  w grudniu w 2011 r. Dostępny jest na Naszej stronie „w Pliku do pobrania” http://powstanie.wielkopolskie.mrocza.net/files/Wiedza_i_zycie_Powstanie_Wielkopolskie.pdf 

 
Autor:MS
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze

małgorzata

2012-01-26 15:17

Dziękuję za pamięć,także o moich przodkach . Ciekawa stronka warto zajrzeć.pozdrawiam.