Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 93Łącznie: 77157

Spotkanie Pokoleń !

Dnia 11 kwietnia 2018r. gościliśmy w Nakle nad Not. oraz w Mroczy niezwykłą grupę, troje uczniów klasy mundurowej policyjnej Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Pawła II w Inowrocławiu wraz z Opiekunem – nauczycielem Panem Henrykiem Domagałą.

Celem wizyty było zrealizowanie materiału o sławnym Policjancie, biorącym udział w walce o Niepodległą.

Wybór młodych ludzi z Inowrocławia padł na mroteckiego Bohatera ppor. Franciszka Borzycha, Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919, uczestnika Powstania Wielkopolskiego oraz Funkcjonariusza służby Policji Państwowej zakończonej tragiczną śmiercią podczas służby.

Spotkanie rozpoczęliśmy w Nakle w mieszkaniu u Pań Barbary i Elżbiety Pajzderskich, najbliższych krewnych wspomnianego naszego Bohatera. Po wzruszającym wspomnieniowym pobycie, podczas którego młodzi uczniowie w mundurach zadawali pytania dotyczące życia Franciszka Borzycha, służby w oddziałach Powstańczych, jak również i w Policji, po zapoznaniu się z pamiątkami i zapiskami dotyczącymi w/w będącymi w rodzinnych archiwach przejechaliśmy do Mroczy.

W rodzinnym mieście Goście zostali zapoznani z miejscem zamieszkania Państwa Borzychów, kolejnym etapem było przedstawienie miejsc pamięci związanych z Powstaniem Wielkopolskim tj. Tablicą Feliksa Łabędzkiego, Obelisku na Placu Wolności.

Na cmentarzu parafialnym na grobie ppor. Franciszka Borzycha uczniowie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz. Należy przyznać, iż Goście byli pod wrażeniem i zaskoczeni kultywowaną pamięcią o tym Kawalerze Orderu Virtuti Militari z Mroczy.

 

Dzięki uprzejmości Pana Domagały prezentujemy krótki filmowy materiał konkursowy wraz z zdjęciami.

 

Link do filmu: WEJDŹ TUTAJ

   

mjr rez. Jarosław Odrobiński         

 
Autor:MS

 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com