Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 154Łącznie: 57116

Rocznicowa Uroczystość w Paterku !

 

W 2010r. podczas przebudowy skrzyżowania drogowego w Paterku, gdzie krzyżują się drogi wojewódzkie wiodące do Nakła, Szubina i Kcyni wystąpiła konieczność tymczasowego rozebrania stojącego w tym miejscu pomnika poświęconego pamięci Powstańców, którzy zginęli w tej miejscowości i okolicach walcząc z zaborcą pruskim w Powstaniu Wielkopolskim 1919r. Pomnik będący wyrazem hołdu dla 60 Powstańców z Paterka i okolic, którzy oddali życie
w walkach o niepodległą ojczyznę wybudowali w centralnym miejscu wsi w 1922 r. mieszkańcy Paterka i Nakła, naoczni świadkowie tamtych wydarzeń.
W dniu 27 grudnia 2011r., w 93. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego wmurowano akt erekcyjny w odtworzony Pomnik, który pieczołowicie zrekonstruowany wrócił na swoje dawne miejsce - symboliczne dla mieszkańców Paterka. W miejscu tym rozegrały się najcięższe walki Powstańców.
W 1939r. pomnik został zniszczony przez Niemców. W 1946r. odbudowano go z dodatkowymi tablicami,  upamiętniającymi poległych żołnierzy Armii Czerwonej oraz żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

 

W dniu 7 lutego 2012r. podczas uroczystości dokonano, w asyście Potomków poległych Powstańców Wielkopolskich odsłonięcia i poświęcenia nowego pomnika. Dzisiejsza uroczystość była przypieczętowaniem woli przodków. Przed tą szczególną częścią uroczystości pod Pomnikiem jej uczestnicy wraz
z Pocztami Sztandarowymi m.in. 1 batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej” zebrali się w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku, gdzie Proboszcz parafii odprawił mszę św. koncelebrowaną w intencji Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 z udziałem chóru „Soli Deo” i młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią. Po mszy zebrani przeszli w kolumnie przed Pomnik, ażeby uczestniczyć w tej podniosłej chwili odsłonięcia i  poświęcenia Pomnika. Ta część uroczystości zakończyła się złożeniem przez uczestniczące delegacje wiązanek kwiatów pod Pomnikiem.  

 

Uroczystość zakończono w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Paterku m.in.: Apelem Poległych, częścią artystyczną w wykonaniu uczniów w/w Gimnazjum, która zawierała niezwykle patriotyczne elementy okresu Powstańczego, jak również i te po powrocie Wielkopolski do Macierzy, występem zespołu rockowego w repertuarze patriotycznym oraz otwarciem wystawy „Orzeł Symbolem Niepodległości” i „Historia Pomnika w Paterku”.

 

Organizatorami uroczystości byli: Starosta Nakielski, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Proboszcz parafii pw. MBB w Paterku oraz Prezes TPPW 1918/1919 Koło w Nakle nad Notecią.    

 

Podobnie jak we wcześniejszych uroczystościach organizowanych z okazji 93. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w tej uroczystości udział wzięła delegacja Naszego mroteckiego Koła w osobach: Maria Nowacka, Maria Sobota oraz  mjr Jarosław Odrobiński. W imieniu członków Naszego Koła złożyliśmy wiązankę kwiatów pod Obeliskiem oraz godnie reprezentowaliśmy w tych kolejnych "mroźnych" obchodach „brać” Powstańczą z Mroczy i okolic.

 

Dziękujemy za zaproszenie i pamięć o Mroczy, jednocześnie gratulujemy Organizatorom podniosłego charakteru rocznicowych Obchodów.

 

Jeżeli chcecie poznać obszerniejszą relacje z uroczystości oraz obejrzeć galerię zdjęć autorstwa Kamili Czechowskiej i Zbigniewa Kubisza zapraszam Państwa jak zwykle na Nasze zaprzyjaźnione strony: www.powstanie.szubin.net oraz www.kurier-nakielski.pl, które niebawem opublikują szczegóły.

 

Autor:J.O.
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com