Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 91Łącznie: 57053

Obchody zgodnie z programem !

 

W dniu 04.01.2013r. w przeddzień głównej uroczystości obchodów 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, połączonych z obchodami 620-Lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Mrocza w Drążnie delegacja członków Naszego Koła wraz z przedstawicielem mieszkańców Mroczy złożyła wiązanki kwiatów na kamiennym obelisku Józefa Balcerzaka - Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n. Not. (jedną w imieniu członków mroteckiego TPPW 1918/1919, drugą Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego).

 

Józef Franciszek Balcerzak (20.03.1898-05.01.1919r.) zginął w dniu 5 stycznia 1919r. w Drążnie w potyczce z Grenzschutzem podczas patrolu powstańczego, który otrzymał zadanie przeprowadzenia rozpoznania w  kierunku Mroczy (ustalenia położenia niemieckich pozycji na płd. od Mroczy),
w razie nadarzającej się okazji mieli też przyprowadzić niezbędne Powstańcom konie z folwarku w Drążnie. W wyniku wymiany ognia zginęło także 2 Niemców.

Józef Balcerzak był pierwszym nakielskim i krajeńskim powstańcem poległym w Powstaniu Wielkopolskim za wolność i niepodległość Ojczyzny.

W Drążnie znajduje się kamienny obelisk, grób bohatera jest w Jego rodzinnym mieście na cmentarzu w Nakle nad Notecią.

W tekście wykorzystano materiał zamieszczony na stronie: www.powstanie.szubin.net w zakładce „powstańcze biografie”).

 

W skład delegacji wchodzili: Krystyna i Józef Daroniowie, Zbigniew Przybylski, Stefan Kamiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński.

Autor:J.O.
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com