Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 38Łącznie: 57000

Obchody w Gminie Mrocza zgodnie z programem !

W dniu 04. 01. 2013 r. w przeddzień głównej uroczystości obchodów 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, połączonych z obchodami 620-Lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Mrocza w Drążnie delegacja członków Naszego Koła wraz z przedstawicielem mieszkańców Mroczy złożyła wiązanki kwiatów na kamiennym obelisku Józefa Balcerzaka - Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n. Not. (jedną w imieniu członków mroteckiego TPPW 1918/1919, drugą Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego).

 

Józef Franciszek Balcerzak (20. 03. 1898 r. - 05. 01. 1919 r.) zginął w dniu 5 stycznia 1919 r. w Drążnie w potyczce z Grenzschutzem podczas patrolu powstańczego, który otrzymał zadanie przeprowadzenia rozpoznania w  kierunku Mroczy (ustalenia położenia niemieckich pozycji na płd. od Mroczy), w razie nadarzającej się okazji mieli też przyprowadzić niezbędne Powstańcom konie z folwarku w Drążnie. W wyniku wymiany ognia zginęło także 2 Niemców.

 

Józef Balcerzak był pierwszym nakielskim i krajeńskim powstańcem poległym w Powstaniu Wielkopolskim za wolność i niepodległość Ojczyzny.
W Drążnie znajduje się kamienny obelisk, grób bohatera jest w Jego rodzinnym mieście na cmentarzu Nakielskim. 

 

W tekście wykorzystano materiał zamieszczony na stronie: www.powstanie.szubin.net w zakładce „powstańcze biografie”).

 

W skład delegacji wchodzili: Krystyna i Józef Daroniowie, Zbigniew Przybylski, Stefan Kamiński oraz  mjr. rez. Jarosław Odrobiński (autor informacji oraz foto).

Autor:MS

 
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze