Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 22Łącznie: 56984

Niezwykle cenny podarunek z JarocinaNiezwykle cenny podarunek z Jarocina
dla mieszkańców Gminy Mrocza przekazany
do Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Mroczy

 

 

 

W dniu 1 marca 2014 r. podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Mroczy gościliśmy m.in. delegację „zaprzyjaźnionego” Jarocina. Gminę Jarocin reprezentowali: dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Sebastian Pluta, Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej Marek Łabędzki (wnuczek brata Feliksa Łabędzkiego), regionalista Andrzej Gogulski, przewodniczący osiedla Wojska Polskiego w Jarocinie Waldemar Kwieciński, sołtys Siedlemina Paweł Waśkowiak oraz sołtys Kadziaka Franciszek Zawisła. Po oficjalnej uroczystości delegaci gminy Jarocin złożyli też kwiaty i zapalili znicz przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie 6 stycznia 1919r. zginął pierwszy jarociński powstaniec. Dzisiaj to ulica imienia Feliksa Łabędzkiego. Burmistrzowi Miasta i Gminy Mrocza Leszkowi  Klesińskiemu delegacja, w imieniu burmistrza Stanisława Martuzalskiego, wręczyła reprodukcję zdjęcia przedstawiającego powitanie Józefa Piłsudskiego na jarocińskim dworcu w 1919 r. Na odwrocie zdjęcia włodarz Jarocina zamieścił podziękowanie za kultywowanie pamięci, tradycji i wspólnej historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i utrwalenie w pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

Drugim miłym i jednocześnie niespodziewanym gestem ze strony gości było przekazanie na ręce Prezesa Naszego Koła przez dyrektora Muzeum Sebastiana Plutę (również członka Zespołu redakcyjnego) książki pt. „Od Jedności do niepodległości. Wspomnienia powstańców wielkopolskich z Ziemi Jarocińskiej”. Wydanej przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie. Oddana do rąk Czytelnika publikacja jest opracowaniem przygotowanym z okazji 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Osnowę książki stanowią wspomnienia osób pochodzących z Ziemi Jarocińskiej, uczestniczących w tym zwycięskim zrywie niepodległościowym w batalionie jarocińskim (nazywanych „latającymi” kompaniami, ze względu na udział ich żołnierzy w walkach w różnych częściach Wielkopolski). Dla nas mieszkańców Gminy Mrocza najważniejsze i cenne są informacje-wspomnienia dotyczące ich udziału w walce o Mroczę.  

Mając na uwadze zawartość tego, jakże cennego dla Nas „podarunku” w dniu 17.03 br. przekazałem książkę Grzegorzowi Okoniewskiemu dyrektorowi Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Mroczy. Mam nadzieję, iż przyczyni się ona do dalszej popularyzacji wydarzeń związanych z walką o Mroczę w dniu 5 stycznia 1919r., tym samym ugruntuje i jednocześnie poszerzy wiedzę o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim z udziałem Naszych przodków.

 

mjr rez. Jarosław Odrobiński

Autor:MS

 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com