Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 110Łącznie: 57072

NIEZWYKŁA UROCZYSTOŚĆ W SZUBINIE

W dniu 26.10 na zaproszenie Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie Kamili Czechowskiej uczestniczyłem wraz z wiceprezesem Zarządu Koła  Krzysztofem Polewczyńskim w „niezwykłej” uroczystości 100-lecia Domu Polskiego i 20-lecia Muzeum Ziemi Szubińskiej.
W imieniu członków Naszego Koła wręczyłem na ręce Pani Dyrektor okolicznościowy adres oraz publikację - album "Rok 1918 - Droga do Niepodległości".
W przekazanym adresie napisałem:

 

Jubileusz 100 – lecia Domu Polskiego i 20-lecia Muzeum Ziemi Szubińskiej jest dowodem na to, że działalność tej Placówki jest ponadczasowa, a tym samym wyjątkowa i potrzebna.Służy Ona nie tylko mieszkańcom Szubina ale także mieszkańcom Regionu, ponadto znacznie wykracza poza granice obecnego Województwa. Za pomocą internetu Jej zasięg przekroczył granice Polski i stał się ogólnoświatowy. Historyczny budynek Domu Polskiego, który zbudowany został w 1912 roku z funduszy społeczeństwa polskiego w czasie zaborów emanował patriotyzmem, natomiast po odzyskaniu niepodległości utożsamiał wolną Ojczyznę. 


     Decyzja o powstaniu Muzeum Ziemi Szubińskiej, które w 1993 roku przejęło tradycje i zbiory Izby Pamięci Narodowej była jedną z najbardziej trafnych uchwał „rajców” Rady Miejskiej w Szubinie. Jego rozległa działalność objawiająca się m.in. w: gromadzeniu muzealiów, organizowaniu wystaw stałych i okolicznościowych, działalności badawczej i wydawniczej oraz wspieraniu Organizacji i Stowarzyszeń mających tu swoją siedzibę - Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Młodzieżowego Klubu Filatelistów, Klubu Seniorów ZHP świadczy o wysokiej pozycji tej Placówki i niezwykłej roli „mecenasa” historii, tradycji i kultury w społeczności Szubina i nie tylko.


     Nasze Koło TPPW 1918/1919 w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha istnieje od kwietnia 2007 roku. Jesteśmy dumni i jednocześnie wdzięczni, iż możemy współpracować z tak szacownym Gronem w osobach Pani Dyrektor i pozostałych pracowników. Wasze bogate doświadczenie jest cennym drogowskazem, jak również wzorem do naśladowania w działalności Naszego Koła. Kamilo dziękuję Ci za to, że zawsze możemy liczyć na Twoją pomoc, jak również Twojego Zespołu.


     Mając na uwadze dotychczasowy dorobek Państwa działalności proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, wiele osobistej satysfakcji, jak również wszelkiej pomyślności w dalszej działalności służbowej dla dobra Rzeczypospolitej”.

 

Zapraszam Państwa na obszerny reportaż słowno-zdjęciowy pt. „Tam dom twój, gdzie serce twoje-100 lecie Domu Polskiego” na stronę internetową zaprzyjaźnionego z Nami Muzeum Ziemi Szubińskiej: www.muzeum.szubin.net.

 

 

mjr Jarosław Odrobiński

Autor:J.O.
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com