Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 171Łącznie: 57133

Mrocza Pamięta !

Dzień 27. 12. 2012 r. był dniem szczególnym i wyjątkowym w Naszej społecznej działalności upamiętniającej ideę Powstańczą, dlatego też zapewne na długo pozostanie w pamięci. W 94. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które zaczęło się w Poznaniu wzięliśmy udział w uroczystościach Wojewódzkich w Bydgoszczy. Delegacja w składzie: Maria Nowacka, Krzysztof Polewczyński, kpr. Adam Młodzik, Łukasz Odrobiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński (prowadzący narrację drugiej części uroczystości) uczestniczyła od godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym we mszy  św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowali pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej ks. Biskupa Jana Tyrawy proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. płk Zdzisław Surma oraz ks. prałat Józef Kubalewski. Po mszy uroczystość kontynuowana była przed Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko - Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy Jacek Pietraszko, następnie głos zabrali kolejno: Wicewojewoda Kujawsko - Pomorski Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Dariusz Kurzawa. W kolejnym punkcie odczytano Apel Poległych zakończony salwą honorową przez kompanię reprezentacyjną Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy. Po czym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i wiązanek na grobie i przed Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy Roty.


O godz. 14.00 uczestniczyliśmy w Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy w smutnej ceremonii - mszy pogrzebowej śp. Mariana Kadowa – założyciela następnie wieloletniego Prezesa Zarządu Oddziału Kujawsko - Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy. „Nasz” Prezes odszedł na wieczną służbę w dniu 17. 12 br. Mszę Świętą koncelebrowali proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski oraz proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. płk Zdzisław Surma. "Spoczywaj w spokoju Prezesie Marianie" ! - pogrążeni w smutku Twoi do niedawna podwładni. Pozostaniesz na zawsze w Pamięci.


O godz. 14.30 - delegacja Naszych członków w składzie: Maria Sobota, Zdzisława Jędrzejczak oraz Roman Pajzderski zapaliła znicze w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w Mroczy: na Placu Wolności pod Obeliskiem upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim, na ul. Łabędziego pod Tablicą Memoratywną ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszka Borzycha. Ponadto w Drążnie, gdzie znajduje się Kamień upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n./Not. Józefa Balcerzaka. Wartę Honorową zaciągnęli „zaprzyjaźnieni” z Naszym Kołem Ratownicy z Jednostki Ratownictwa Medycznego z Kowalewka wspólnie z kadetami klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy, którym składamy serdeczne podziękowania za wsparcie i pomoc.

 

(Relacja z galerią zdjęć także na stronie www.kurier-nakielski.pl)

 

Wcześniej w w/w miejscach zapalono znicze w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego. Dodatkowo zostały one udekorowane odświętnie flagami przez pracowników  Referatu Obsługi Komunalnej UMiG.

 

Dziękujemy w imieniu Naszej rodziny Powstańczej wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc w uczczenie tego szczególnego grudniowego dnia.


Przypominamy i zapraszamy na główne uroczystości w Mroczy w dniu 5 stycznia 2013 r. 


 

Autor:J.O.

 
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze