Szczegóły tutaj...
Szczegóły tutaj...
W dniu 8 lutego br. w Kcyni odbyły się Gminne obchody 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Obchody rozpoczęła msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich oraz Ojczyzny, którą odprawił proboszcz ks. kanonik Michał Kostecki. Po mszy św. dalsza część uroczystości miała miejsce na Rynku, gdzie odbył się Apel Pamięci odczytany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni. Następnie głos zabrał Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling. W kolejnym punkcie uroczystości zgromadzone na Rynku delegacje złożyły kwiaty i znicze przy obelisku poświęconym Powstańcom Wielkopolskim. Wśród nich byli m.in.: delegacja rodzin Powstańców Wielkopolskich z Kcyni, delegacja z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na czele z sekretarzem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Mieszko Klawikowskim oraz Lidią Dąbrowską z Zespołu d/s Miejsc Pamięci Narodowej K-P UW, delegacja Powiatu Nakielskiego reprezentowana przez wicestarostę Andrzeja Kindermana, delegacja Policji z Zastępcą Komendanta Powiatowego w Nakle nad Not. mł. insp. Marcinem Kijakiem, kcyńskiego samorządu i Urzędu Miejskiego, Szubin reprezentowany był przez delegację na czele z Burmistrzem Ignacym Pogodzińskim i Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamilą Czechowską, delegacja Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Szkoły Podstawowej im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie, delegacja Rady Miejskiej w Kcyni. Nasze Koło reprezentowali: Maria Nowacka (córka Powstańca Wielkopolskiego), Edmund Mataczyński (syn Powstańca Wielkopolskiego) oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński.
Po tej części symbolicznie otwarto wystawę na kcyńskim rynku, wypożyczoną z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Wystawa pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na terenie Krajny i Pałuk”. Przedstawiła ją osobiście autorka Dyrektor Muzeum Kamila Czechowska.
Ostatnia część uroczystości odbyła się w budynku ZSO, podczas której uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni zaprezentowali część artystyczną, która znakomicie wplotła się w atmosferę tej niezwykłej rocznicowej uroczystości. Na koniec zaprezentowali się laureaci konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Urząd Miejski na okoliczność obchodów. Ostatnim elementem było wręczenie nagród laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie.
Po uroczystościach delegacje Gospodarzy złożyły także kwiaty przy tablicy widniejącej na budynku PKP oraz przy Pomniku-mogile na nowym cmentarzu w Kcyni.
Dziękujemy za zaproszenie !
mjr rez. Jarosław Odrobiński
Fot. Anna Duda Nowicka z Urzędu Miejskiego w Kcyni