96. rocznica wybuchu
Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
w Mroczy 1918-2014/2015
Program Gminnych Uroczystości:
W dniu 27.12.2014r. / sobota /:
- godz. 11.00 - udział delegacji członków mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha w uroczystościach Wojewódzkich w BYDGOSZCZY w Kościele Garnizonowym oraz przed Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
- godz. 11.00 - zapalenie zniczy przez delegację członków mroteckiego Towarzystwa wraz z przedstawicielami Potomków w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w MROCZY: Obelisk wraz z Tablicą memoratywną upamiętniający udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na Placu Wolności, Tablica memoratywna ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku dowódcy Powstańców z Mroczy oraz Patronie mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszku Borzych. W DRĄŻNIE – Głaz-Kamień wraz Tablicą memoratywną upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n./Not. Józefa Balcerzaka.
W dniu 04.01.2015r. /niedziela/:
- godz. 11.00 - złożenie kwiatów przez delegację członków Towarzystwa w DRĄŻNIE na Głazie-Kamieniu wraz z Tablicą memoratywną - Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n. Not. Józefa Balcerzaka.
W dniu 05.01.2015r. /poniedziałek/ - główna uroczystość:
- godz. 10.55 – Zbiórka na placu przed Kościołem Parafialnym – ul. Kościelna (wejście do Kościoła).
- godz. 11.00 – Kościół Parafialny pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy:
- Uroczysta Msza Święta w intencji poległych Powstańców Wielkopolskich i ich Rodzin z udziałem wojskowej asysty honorowej 1 batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej” z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy i Pocztów Sztandarowych Szkół, OSP oraz Organizacji Kombatanckich – celebrowana przez Proboszcza Parafii ks. dziekana Wojciecha Cierniaka.
- Przemarsz do miejsca uroczystości - Plac Wolności – ok. godz. 11.45:
- Podniesienie Flagi Państwowej na maszt - Hymn państwowy.
- Złożenie wiązanek kwiatów (zniczy) /Obelisk Powstańczy i Tablica Memoratywna ku Pamięci Feliksa Łabędzkiego – Powstańca z kompanii Jarocińskiej - Warta honorowa żołnierze z 1 blog „Ziemi Nakielskiej”, uczniowie kadeci z ZSP im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie oraz ZSP im. T. Kościuszki w Łobżenicy.
- Odśpiewanie Roty.
- Przemarsz na plac przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Mroczy – rozwiązanie kolumny/ zakończenie uroczystości w Sali widowiskowej /ul. Śluzowa:
- Powitanie przez Prezesa TPPW 1918/1919 Koło im. ppor. Franciszka Borzycha w Mroczy mjr. rez. Jarosława Odrobińskiego;
- Wystąpienie Starosty Nakielskiego.
- Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego;
- Wystąpienia zaproszonych gości;
- Część artystyczna w wykonaniu społeczności WTZ w Mroczy, prezentacja wystawy „Twarze powstania wielkopolskiego” z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.
- Zakończenie uroczystości ok. 14.30
OPRACOWAŁ
Główny koordynator przedsięwzięć rocznicowych w Gminie Mrocza
Prezes TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha w Mroczy
/-/mjr rez. Jarosław ODROBIŃSKI
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
PREZES TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha
BURMISTRZ Miasta i Gminy Mrocza
PROBOSZCZ Parafii pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy
Współorganizatorzy: 1 blog „Ziemi Nakielskiej” w Bydgoszczy, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Kujawsko Pomorski Oddział Regionalny Warsztat Terapii Zajęciowej w Mroczy, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy.