Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 80Łącznie: 57042

94. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

94. rocznica wybuchu
Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
w Mroczy 1918- 2012/2013

 

Program Gminnych Uroczystości  połączonych
z obchodami 620-Lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Mrocza

 

W dniu 27. 12. 2012r. /czwartek/:

 • udział delegacji członków mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha w uroczystościach Wojewódzkich w BYDGOSZCZY.
 • godz. 14.30 - zapalenie zniczy przez delegację członków mroteckiego Towarzystwa wraz z przedstawicielami Szkół/Harcerzy i Potomków w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w MROCZY: Obelisk Powstańczy na Placu Wolności, Tablica Memoratywna ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszka Borzycha. W DRĄŻNIE - Kamień upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n./Not. Józefa Balcerzaka. Warta Honorowa w w/w miejscach pełniona przez Ratowników z Jednostki Ratownictwa Medycznego z Kowalewka.

 

W dniu 28. 12. 2012r. /piątek/:

 • udział delegacji członków mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha w uroczystościach Centralnych w WARSZAWIE.

 

W dniu 04. 01. 2013r. /piątek/:

 • o godz. 10.30 - złożenie kwiatów przez delegację członków Towarzystwa wraz z przedstawicielami Szkół/Harcerzy z Mroczy na Kamieniu Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n. Not. Józefa Balcerzaka, który został zastrzelony przez Niemców w Drążnie w dniu 04.01.1919r. /DRĄŻNO.

 

W dniu 05. 01. 2013r. /sobota/ - główna uroczystość:

godz. 13.45 – Zbiórka na placu przed OSP Mrocza – ul. Wodna (przemarsz do Kościoła). 

godz. 14.00 – Kościół Parafialny pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy:

 • Uroczysta Msza Święta w intencji poległych Powstańców Wielkopolskich i ich Rodzin z udziałem wojskowej asysty honorowej 1 batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej” z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy i Pocztów Sztandarowych Szkół, PSP, OSP oraz Organizacji Kombatanckich – celebrowana przez ks. Dziekana Wojciecha CIERNIAKA.

 

Przemarsz do miejsca uroczystości - Plac Wolności:

 • Podniesienie Flagi Państwowej na maszt - Hymn Państwowy;
 • Salwa Honorowa z okazji 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – pododdział honorowy 1 blog „Ziemi Nakielskiej;
 • Złożenie wiązanek kwiatów (zniczy) /Obelisk Powstańczy i Tablica Memoratywna ku Pamięci Feliksa Łabędzkiego – Powstańca z kompanii Jarocińskiej. 
 • Odśpiewanie Roty.

 

Przemarsz na plac przed Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy – rozwiązanie kolumny/ zakończenie uroczystości w Sali sportowej Gimnazjum /ul. Sportowa 2:

 • Powitanie przez Prezesa TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha mjr. Jarosława Odrobińskiego;
 • Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego;
 • Wystąpienia zaproszonych gości;
 • wręczenie Medali i odznak honorowych „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”;
 • Część artystyczna w wykonaniu uczniów i Chóru Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy, prezentacja wystawy „Powstanie Wielkopolskie w fotografii” z Muzeum Ziemi Szubińskiej i „Z kart historii Miasta i Gminy Mrocza”, Narodowych Sił Rezerwowych przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Bydgoszczy, „Stowarzyszenia Miłośników Historii i Oręża z Bydgoszczy”, poczęstunek.

 

 

OPRACOWAŁ
Główny koordynator przedsięwzięć rocznicowych w Gminie Mrocza
Prezes TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha w Mroczy

 

/-/ mjr Jarosław ODROBIŃSKI

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!!!!

 

PROBOSZCZ Parafii pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy
BURMISTRZ Miasta i Gminy Mrocza
PREZES TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha

 

Współorganizatorzy: 1 blog Ziemi Nakielskiej” w Bydgoszczy, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy, MGOKiR w Mroczy, JRM w Kowalewku, WKU Bydgoszcz oraz Stowarzyszenie  Miłośników Historii i Oręża z Bydgoszczy.

Autor:MS
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze

Mirosław Nawrot

2012-12-28 21:39

Wyrażam serdeczne uznanie i gratulacje dla Waszych przedsięwzięć. Hylę głęboko czoło przed tymi, którzy podejmują trud kultywowania pięknych polskich tradycji, a przede wszystkim pokazują młodemu pokoleniu jak należy kochać Ojczyznę, jak chlubić się historią regionalną Wielkopolski. Wysoko oceniam działania, które wyrażają szacunek Tym, których dziś nie ma wśród nas, ale pozostawili po sobie trwały pomnik wolności. Duże uznania dla Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego, a także Tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do edukacji historycznej i przypominania o znaczeniu Powstania Wielkopolskiego dla historii państwa polskiego, dla narodu polskiego. Z poważaniem M. Nawrot