Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 135Łącznie: 77199

2017-09-26 "ŻYWA LEKCJA HISTORII"

Dnia 25 września 2017r. Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie zorganizowało  wyjazd  edukacyjny dla młodzieży w ramach  projektu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919- cześć ich pamięci” szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego.

 

„ Żywą lekcję historii” zaczęliśmy  od Szubina (Cmentarz - Pomnik Powstańców), następnie  Nakło nad Notecią (Rynek - pamiątkowa tablica upamiętniająca wymarsz powstańców), Mrocza – Plac Wolności (obelisk powstańczy upamiętniający Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic, Tablica Łabędzkiego), Drążno (kamień  upamiętniający miejsce śmierci Powstańca z Nakła nad Notecią Józefa Balcerzaka), Bydgoszcz (grób i pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – ul. Bernardyńska), Brzoza (Pomnik Powstańców Wielkopolskich), Zamość (Pomnik Powstańców Wielkopolskich) oraz Rynarzewo (Obelisk Powstańczy).

 

Aby uczcić  zbliżającą się 100. rocznicę wybuchu Powstania  Wielkopolskiego na  każdym ze zwiedzanych miejsc – został wystawiony posterunek honorowy przez uczniów kadetów klasy wojskowej IITL z Zespołu Szkół Ponadgimnazajanych w Szubinie Arsena  Pałamarczuka  i Mateusza Mazurka (uczniowie mieszkańcy naszej Gminy). Delegacja młodzieży w każdym z tych miejsc zapaliła znicze i położyła kwiaty.

 

Uczestnicy wyjazdu  zapoznali się z historią każdego zwiedzanego miejsca.  Pani Kamila Czechowska – dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie opowiedziała o wydarzeniach w Szubinie, Rynarzewie i Zamościu, mjr rez. Jarosław Odrobiński  - nauczyciel edukacji  wojskowej w ZSP opowiadał  o wydarzeniach, które miały miejsce w Mroczy, Drążnie i Bydgoszczy.

 

Natomiast w Brzozie powitali nas Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka  pan Wojciech Oskwarek i sołtys Brzozy  płk rez. Waldemar Owczarzak (Sołtys Brzozy oraz Prezes Koła TPPW), którzy przybliżyli uczestnikom projektu wydarzenia z tamtych dni i opowiedzieli o powstaniu nowego pomnika. Każdy z uczestników projektu otrzymał pamiątkę i kawałek pysznego ciasta – dziękujemy raz jeszcze. My, w rewanżu wręczyliśmy Statuetki obu Panom „Przyjaciel szkoły”.

 

Celem wycieczki było  krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim oraz kształtowanie świadomości historycznej regionu.

 

Wśród uczestników wyjazdu była Maria Nowacka – córka powstańca wielkopolskiego z Powidza i jednocześnie Prezes mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha, Renata Przybylska i  Beata Harenda z zaprzyjaźnionego Ochotniczego Hufca Pracy w Bydgoszczy,  Agnieszka Bubczyk – wychowawca klasy wojskowej I TL w ZSP w Szubinie, koordynatorzy projektu Anna Miśnik i mjr rez. Jarosław Odrobiński oraz uczniowie z klasy I TL, II Tl i II ZSZ z ZSP w Szubinie.

 

Projekt ten był kolejnym zadaniem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, które było współfinansowane ze środków Powiatu Nakielskiego. Partnerem w tym projekcie jest oprócz Muzeum Ziemi Szubińskiej również mroteckie Koło TPPW.

 

Opracowania na podstawie materiału z ZSP w Szubinie dokonał mjr rez. Jarosław Odrobiński – członek Zarządu mroteckiego Koła.

Autor:J.O.

 
 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com