Stanowisko TPPW w Mroczy ws. nazwania rond

Szczegóły tutaj...

Wizyt
Dzisiaj: 104Łącznie: 57066

"GOŚCINNE" PRZYJĘCIE W BRZOZIE !

Ku Pamięci „NASZYM BOHATEROM”


W dniu 27.04.2013r. członkowie mroteckiego Koła wraz z sympatykami uczestniczyli w podróży „studyjno-historycznej” – szlakiem miejsc upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Miejscami tymi była Bydgoszcz oraz Brzoza.


Program oraz termin w porównaniu z pierwotnym planem uległ zmianie. Ten podniosły dla Nas dzień rozpoczęliśmy od pobytu w Bydgoszczy. Na Grobie Nieznanego Powstańca złożyliśmy wiązankę kwiatów oraz zapaliliśmy znicz, w ten sposób oddając należny hołd Powstańcom. Przed wyjazdem Uczestnicy otrzymali obszerny materiał związany z historią tego miejsca (zarówno Grobem, jak też Pomnikiem Nieznanego Powstańca). Dla zainteresowanych znajduje się on na stronie internetowej TPPW 1918/1919 Koło Bydgoszcz.

 

Następnym etapem była Brzoza, gdzie zostaliśmy bardzo mile zaskoczeni i szczególnie serdecznie oraz gościnnie powitani przez Gospodarzy Gminy Nowa Wieś Wielka oraz Sołtysa Sołectwa Brzoza. Na placu przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oczekiwali na Nas m. in.: Przewodniczący Rady Gminy Jacek Kruszyna z radną Agnieszką Karolak, Wójt Wojciech Oskwarek wraz z Sołtysem płk rez. Waldemarem Owczarzakiem (przewodniczącym Gminnego Komitetu Odbudowy Pomnika Powstańców Wielkopolskich), harcerze, uczniowie oraz inni mieszkańcy Brzozy. Po oficjalnym powitaniu Sołtys Owczarzak przedstawił historię Pomnika, ponadto jej uzupełnienia dokonał Wójt Oskwarek. Następnie Nasza delegacja złożyła pod Pomnikiem wiązankę kwiatów i zapaliła z towarzyszącymi Nam osobami-Gospodarzami znicze.

 

Nie był to koniec podróży, w asyście Gospodarzy przejechaliśmy do m. Nowe Smolno, gdzie znajduje się niezwykłe i ciekawe miejsce „Przecięcia 53 równoleżnika z 18 południkiem”. Dla większości Naszej grupy był to pierwszy pobyt w tym miejscu.

 

Następnie powróciliśmy do Brzozy na teren miejscowej strzelnicy, gdzie odbyło się podsumowanie przy ognisku, kiełbaskach i grochówce wojskowej rajdu rowerowego uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z Brzozy „Szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego”. Dodatkową atrakcją był przygotowany przez członków Stowarzyszenia Miłośników Historii i Oręża z Bydgoszczy (gościli w Mroczy w dniu 11.04.2013r. podczas uroczystości 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej) „Piknik historyczno-edukacyjny” oraz rycerski turniej strzelecki z łuku.

 

Po tej emocjonującej dawce historii i pobycie wśród miłych oraz niezwykle gościnnych Gospodarzy nastąpił powrót do Mroczy.

 

Dziękujemy za te szczególne i wyjątkowe wspólnie spędzone chwile.

 

Mjr rez. Jarosław Odrobiński - uczestnik i koordynator przedsięwzięcia.

Autor:J.O.

 
Dodaj link do:
www.wykop.pl
www.dodajdo.com
www.facebook.com

Komentarze